ST201A Metal Head Ion Nozzle


Product Features:
1. Unnecessary waste of compressed gas and noise can be reduced
2. Ion nozzle can be equipped with foot switch to control compressed gas
3.Stickon ST401A high-voltage generator is required for integrated use
High voltage generator is required:
ST401A, one for two/one for four
|
Model Parameter |
ST401A |
| Operating power supply | 110V/60Hz or 220V/50Hz |
| Consumption current | 0.23A or 0.12A |
| Power | 75W |
| Operating temperature range | 0-50℃ |
| Weight | 2.25kg |
| Length of high voltage wire | 1.5m |
| Output voltage | 4.6KV×2 or 4 |
| Output current | 4.5mA |
|
Can it be used in explosion- proof environment |
No |
| Model | ST201A |
| Ion generation mode | Ac type |
| Material of discharge needle | Wolfram steel |
| Host material | Iron/ABS fireproof engineering plastics |
| Air ion supply range | 8cm~15cm |
| Air inlet pipe | Duct with inner diameter φ 8 |
| Body size | 78mm(L)×30mm(W)×80mm(H) Standard cable length 2.5M m. |
| Appendix | Instructions/warranty cards/certificates |
| Performance | Static removal time < 1.5S |
| Air consumption | 0.08m³/min |
| Noise | 56DB |
| Ozone production | < 0.02ppm or less (measuring distance 200mm) |