ST203B
Ion Wind Snake
Product features:
1. It can be directly placed in various working areas and set to automatic control, and the action distance of ions can reach 1 meter
2. It needs to be equipped with ST401A high-voltage generator for integrated use
3. A foot switch can be used to control the ion airflow
4. Quick elimination of static electricity makes it easier to clean small and sensitive parts and materials
|
High Voltage Generator is Required: ST401A One Tow Two/One Tow Four |
|
|
|
|
|
Model Parameter |
ST401A |
| Operating power supply | 110V/ 60Hz or 220V/50Hz |
| Consumption current | 0.23A or 0.12A |
| Power | 75W |
| Operating temperature range | 0-50°C |
| Weight | 2.25kg |
| Length of high voltage wire | 1.5m |
| Output voltage | 4.6 KV×2 or4 |
| Output current | 4.5mA |
| Can it be used in explosion-proof environment | No |
| Model | ST203B |
| Ion generation mode | Ac type |
| Material of discharge needle | Wolfram steel |
| Host material | Iron/ABS fireproof engineering plastics |
| Air ion supply range | 8cm~15cm |
| Air inlet pipe | Duct with inner diameter Φ 8 |
| Body size | 135mm(L)×115mm(W)×610mm(H) Standard cable length 2m |
| Appendix | Instructions/warranty cards/certificates |
| Performance | Static removal time < 1.5S |
| Air consumption | 0.08m³/min |
| Noise | 56DB |
| Ozone production | < 0.02ppm or less (measuring distance 200mm) |