ST-202B
Rectifier Type Ion Wind Snake Nozzle
Product Features:
1. It is a fixed special equipment for eliminating static electricity
2. The high-voltage generator needle is designed as "no electric shock" high-voltage discharge after special process treatment
3. It is a static electricity eliminating tuyere with excellent performance, which can adjust the direction universally and is convenient to use
4. The unique super-strong adjustable wind can immediately remove stubborn dust particles and static electricity on the surface of objects
6. High air pressure, which can directly adjust the wind force;
7. Stickon ST402A high-voltage generator is required for integrated use
|
High voltage generator is required: ST402A one tow two/one tow four |
|
|
Model Parameters |
ST402A |
| Operating power supply | 110V/60Hz or 220V/50Hz |
| Consumption current | 0.23A or 0.12A |
| Power | 85W |
| Operating temperature range | 0-50℃ |
| Weight | 2.25kg |
| Length of high voltage wire | 1.5m |
| Output voltage | 5.6KV X 2 or 4 |
| Output current | 4.5mA |
| Can it be used in explosion-proof environment | No |
| Model | ST202B |
| Ion generation mode | Rectifier type |
| Material of discharge needle | Tungsten steel |
| Host material | Stainless steel/ABS fireproof engineering plastics |
| Air ion supply range | 8cm~15cm |
| Air inlet pipe | Duct with inner diameter Φ 8 |
| Body size | 570mm (L)×30mm (W)×80mm (H) Standard cable length 2.5M |
| Accessories | Instructions/warranty cards/certificates |
| Performance | Static removal time < 1.5S |
| Air consumption | 0.08m³/min |
| Noise | 56DB |
| Ozone production | < 0.02ppm or less (measuring distance 200mm) |