ST302E
Rectifier Ion Air Gun
Product Features:
1. It is a built-in high-voltage generator needle of a fixed electrostatic eliminator that can provide strong ionic wind to objects
2. After special process treatment, it is ingeniously designed into "no electric shock" high voltage discharge;
3. It is especially suitable for places and environments that cannot be accessed by human hands, and can be set for automatic control.
5. Stickon ST402A high-voltage generator is required for integrated use
Technical Parameter
| Model | ST302E |
| Ion generation mode | Rectifier type |
| Material of discharge needle | Wolfram steel |
| Host material | ABS fireproof engineering plastics |
| Air ion supply range | 10cm~18cm |
| Air inlet pipe | Duct with inner diameterΦ8 |
| Body size | 194mm(L)×33mm(W)×165mm(H) standard cable length is 2.5m |
| Attached belonging products | Instructions/warranty cards/certificates |
| Performance | Static removal time <1.5S |
| Air consumption | 0.09m³/min |
| Noise | 56DB |
| Ozone production | <0.02ppm or less (distance 200mm measuring distance) |